"Kreatywność polega na tym, że pozwalasz sobie na błędy.
Sztuką jest by wiedzieć, które z nich zachować."

- Scott Adams

16 grudnia 2011

291. Batik - niezwykłe obrazy


Batik - 3 słowa o tej sztuce.

            Zgodnie z obietnicą DecorScrap pragnie rozpowszechniać i promować różne techniki rękodzieła artystycznego. Z dniem dzisiejszym pragniemy zaprezentować Państwu kolejną z technik – batik.
            Jest to technika malarska wywodząca się ze wschodu, polegająca na kolejnym nakładaniu gorącego wosku z parafina i namaczaniu tkaniny w barwniku. W czasie procesu tworzenia barwione zostają jedynie nie zawoskowane fragmenty tkaniny. Celem uzyskania unikatowych i niepowtarzalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarza się wielokrotnie.


            Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej uzyskuje się poprzez malowanie płótna gorącym woskiem przy użyciu pędzla bądź tjantigu (jest to specjalny przyrząd do nakładania wosku na tkaninę widoczny na zdjęciach). 

Następnie obraz batikowy zanurzany jest w barwniku, miejsca zawoskowane pozostają nie zabarwione, reszta tkaniny jest barwiona. Batik barwi się w kolejnych kąpielach barwiących, w coraz ciemniejszych barwnikach. Woskowanie i barwienie powtarza się wielokrotnie. Ostatnim etapem tworzenia batiku jest jego prasowanie i oprawienie.


            Najbardziej efektownie batik wygląda oświetlony od tylu, sprawia wrażenie zbliżone do witrażu. W najbliższym czasie zaprezentujemy Państwu wiele możliwości wykorzystania batiku jako ozdoby wnętrza oraz tutoriale pokazujące jak pracować z tą techniką.

Wkrótce planujemy przygotować dla Państwa kursy multimedialne, warsztaty dla osób indywidualnych, dla grup oraz ciekawą alternatywę dla par małżeńskich. W czasie warsztatów można będzie wykonać piękne obrazy, zasłony, parawany, ozdoby i lampy batikowe.
Informacje oraz wszelkie nowości pojawią się zarówno na sklepie jak i na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...